Av någon anledning blev det fel. I stället för utgallring av en handfull tallar försvann 30 träd.
Efter händelsen beställde kommunen en egen utredning av det inträffade - och kom fram till att en person var skyldig till trädfällningen.
Händelsen polisanmäldes och inför en eventuell rättsprocess har kommunen uppmanats av polisen att lämna in ett skadeståndsanspråk.
Nu kräver kommunen därför ett sammanlagt skadestånd på 613- 032 kronor.
Den absolut största delen av den summan utgörs av förlusten av naturvärden i ett naturreservat: 500 000 kronor.
Den näst största posten är den kostnad som kommunen la ut på en utomstående utredare av händelsen: 81- 250 kronor. En summa som bland annat fått moderatpolitikern Jari Puustinen att uttrycka sig så här på internetsajten Twitter:
"Utredningen gällande tallarna som fälldes olovligt i Sundbyholm var inte billig. 87 000:- var prislappen."
Slutligen vill kommunen ha 31- 782 kronor för bortforsling av de fällda tallarna samt återplantering och återställande.
Nu återstår att se om åklagare tänker väcka åtal om Sundbyholmshändelsen.