Runt 16 matvarubutiker i Sverige erbjuder vin för avhämtning. Två av dem finns i Sörmland, en i Trosa och en i Eskilstuna. Ulrika Hammarbäck, kock och medarbetare i delikatessen på Ica Ekängen, är ansvarig för butikens nya vinsatsning.
- Konkurrensen är hård i dagligvaruhandeln. Man måste hitta på nya saker för att locka kunder, säger Ulrika Hammarbäck.
Ica Ekängen inledde ett samarbete med ett företag som importerar från Italien. Företaget säljer viner till privatpersoner via en klubb som heter Mat- och vinklubben. Ica Ekängens del i samarbetet är att agera mellanhand.
- Det fungerar likt ett postkontor. Kunder beställer och betalar sitt vin via internet. Och då skickas alltså vinet från Italien och landar i den butik som valts som utlämningsställe.
Transaktion sker mellan privatpersonen och klubben. Klubben ansvarar för att betala alkoholskatt och moms i Sverige. Ica Ekängen tar inte betalt, enligt Hammarbäck, utan deras förtjänst är exklusiviteten - att de erbjuder något som konkurrenter ännu inte har.
Vinsorterna som går att beställa finns inte på Systembolaget. Det beror på att vinerna kommer från småskaliga producenter i Italien. För att kvala in på Systembolagets beställningslista krävs en viss kvantitet.
Konkurrerar ni med Systembolaget i fråga om tillgänglighet?
- Nej, det tar två till tre veckor innan vinet finns att hämta. Det går alltså inte att spontanköpa. Men om Systembolaget hade erbjudit samma viner hade det antagligen blivit dyrare eftersom kvantiteterna är så pass små.
Hur populär måste den här vintrenden bli för att ni ska ha kvar satsningen?
- Förhoppningsvis blir detta ett långt samarbete med klubben. Men vi har bara haft det i butiken i en vecka. Vi får se om det börjar komma vin om ett par veckor. Någon måste ju beställa först och vi får inget meddelande om att en kund har beställt, utan det visar sig när leveranser kommer. Och då gäller samma regler som på Systembolaget: man måste vara 20 år och kunna legitimera sig, annars får man inte ut sitt paket.
Fotnot: Det är tillåtet att importera vin från annat EU-land sedan 5 juli 2007.