Hunden Bonnie sprang i vÀg frÄn MossvÀgen i Eskilstuna nÀr matten Monika Siljeclev arbetade natt. Hunden befann sig hos en kompis som var hundvakt och dörren hade inte varit riktigt stÀngd till bostaden sÄ Bonnie sprang ut. Sedan dess har en Facebook grupp " RÀdda hunden Bonnie i Eskilstuna" startats och över 200 personer har engagerat sig.
â Bonnie Ă€r fyra Ă„r och vi hade precis köpt henne pĂ„ blocket nĂ€r hon smet. Vi har sĂ„klart pratat med de gamla Ă€garna som berĂ€ttat att hon smitit förut men det var inget de berĂ€ttade nĂ€r vi köpte henne, berĂ€ttar Monika Siljeclev.
Ăven privatpersoner frĂ„n Stockholm och Linköping har engagerat sig och Ă„kt till Eskilstuna för att hjĂ€lpa till.
â Vi Ă€r vĂ€ldigt tacksamma att sĂ„ mĂ„nga vill hjĂ€lpa oss. Det Ă€r mĂ„nga som har hört av sig om att de har sett henne pĂ„ olika stĂ€llen men ingen har lyckats fĂ„nga in henne.
I Facebookgruppen lÀgger mÀngder av privatpersoner upp inlÀgg om att de har sett Bonnie pÄ flera olika stÀllen i Eskilstuna. Polisen har enligt Monika Siljeclev inte kunnat hjÀlpa till eftersom de inte har tid med den hÀr typen av Àrenden.
â Vi har lagt ut mat pĂ„ olika stĂ€llen och Ă€ven hundburar och vi hoppas att vi kan fĂ„ hem henne sĂ„ snart som möjligt.
Vad ska man göra om man hittar Bonnie?
â Först ska man ringa mig sĂ„ jag vet var hon Ă€r. Sen Ă€r det ocksĂ„ bra om man följer efter henne sĂ„ man vet var hon tar vĂ€gen. Bonnie blir rĂ€dd om man ropar pĂ„ henne sĂ„ man ska försöka vara lite diskret.
Under lördagskvÀllen lyckades ocksÄ Bonnie fÄngas, skriver en av de inblandade i sökandet pÄ Facebook.