I november förra året var det tio år sedan paret Ann Cid och Lennart Svenzon startade upp djuraffär på Götgatan i Flen. Nu tar eran slut då utförsäljning pågår i butiken som kommer upphöra. Lennart Svenzon ska avveckla verksamheten och istället koncentrera sig på sitt andra företag där han säljer vitaminer till smådjur.
- Jag kommer sakna kontakten med alla människor. Många kunder har blivit goda vänner och det kommer jag definitivt sakna, säger Lennart.
I går började utförsäljningen av produkterna i butiken och intresset har varit stort. Om det kommer ligga en djuraffär på platsen även i framtiden är ännu oklart.
- Helst av allt vill jag att någon ska fortsätta och jag har fått två bud på inredningen från några som vill starta upp verksamheten på nytt från början, säger Lennart.