Efter ett försöksår har Flens kommun nu bestämt sig för att Lutte Berg får fortsätta sitt arbete och utveckla Flens unika orkester under minst ytterligare ett år.
– Jätteroligt, säger orkesterns initiativtagare Lutte Berg som även under det kommande året ska ägna en halvtid åt repetera, skriva musik och bygga arrangemang till orkestern som omfattar både kultur och integration.
Efter nyåret kommer Flen Världsorkester att börja spela in sin första skiva.
– Vi får hjälp av folk som bokar in sig på en skiva i förhand. De betalar en hundring nu så att vi har ekonomi för mixning, mastering och tryck, berättar Lutte Berg som förutom Flen Världsorkester också kommer att anlita två olika kulturskolor inför skivinspelningen.
Dels Flens egen, dels kulturskolan i Fisksätra.
– De tog kontakt med oss när vi drog i gång Unga världsorkestern och har också varit här på studiebesök. Vi kommer att ha ett samspel.
Också Unga världsorkestern har fått grönt ljus. Den unga orkestern som ryms inom Flens kulturskola kommer också att fortsätta med Lutte Berg som ledare. Den unga orkestern fungerar som en inkörsport till Flens "vanliga" kulturskola.
Därutöver har Kulturrådet beviljat medel till förlängningen av Världsorkestern - det vill säga att göra Amazon och stadsdelen Salsta till ett livaktigt kulturprojekt.
– Vår hemmaplan här på Amazon, Salsta och hela Flen kommer att sjuda av musik, dans, teater, video, film och måleri. Januari 2017 blir verkligen startskottet för något helt unikt.