Hälleforsnäs och Sparreholm på tur för Färdplan Flen 2011

Färdplan Flen är projektet många sätter hoppet till då fler ska lockas att flytta till kommunen. I går beslöt politikerna i kommunstyrelsen hur satsningen ska drivas vidare nästa år.

Flen2010-11-30 06:25

Bland annat ska två nya ortsutvecklingsprojekt inledas efter den modell som gällt för Malmköping. Under 2011 ska en vision tas fram för utvecklingen i Hälleforsnäs och Sparreholm.

I december nästa år ska arbetet vara på gång med en handlingsplan för båda orterna.

Ett samarbete ska under 2011 också inledas om utvecklingen i Skebokvarn. I Flen, Bettna och Mellösa är målet att komma igång med den första fasen – mobiliseringen.

Något måste göras

Det var i fjol politikerna i kommunfullmäktige beslöt att något måste göras som kan utveckla kommunen och stärka varumärket Flens kommun. Detta mot bakgrunden med färre arbetstillfällen, färre butiker och dåliga placeringar på flera områden vid nationella jämförelser.

Läs hela artikeln i tisdagens papperstidning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om