Ingen succé för nattbussarna

Förra året bestämde sig Flens kommun för att satsa på kvällsbussar till och från Eskilstuna. Just nu används linjen av så få att det vore mer lönsamt för kommunen att erbjuda taxi till de fåtal resenärerna.

Flen2012-06-26 10:10

Flens kommun köpte i december förra året in en linje som går till och från Eskilstuna på kvällstid fredag och lördag. Bussen avgår fem över halv tolv på kvällarna från Flen och lämnar Eskilstuna klockan tio i ett på nätterna. Linjen har hittills inte lockat så många resenärer. Från Flen ligger snittet på strax över två personer både fredagar och lördagar medan bussen från Eskilstuna lockar under två i snitt på fredagar och närmare tre personer på lördagsnätter.

– Det är viktigt att komma ihåg att vi startade i december 2011 och jag vet av erfarenhet att det tar tid innan resenärerna hittar till linjen. Vi hade inte förväntat oss så stora volymer än, säger Matthias Pfeil som är planeringsassistent på Flens kommun.

För att linjen ska bli samhällsekonomiskt lönsam och försvarbar menar Matthias Pfeil att den ska nyttjas av i snitt runt tio personer per resa. Som det är i dag skulle det vara billigare för kommunen att betala taxi för de som brukar linjen. Men Matthias Pfeil tror dock att antalet resenärer på linjen kommer öka i takt med att annonseringen ökar och linjen blir mer allmänt känd.

– Även om beläggningen inte är bra nu gäller det att ha is i magen. Nu har vi bestämt oss för att satsa på nattbuss och då måste vi vara långsiktiga avvakta minst i två år.

Flens kommun har även haft en linje mellan Flen och Hälleforsnäs i gång under kvällstid samma period. Där är siffrorna bättre, närmare fem personer åker med turerna som går klockan halv elva respektive elva på kvällarna från Flen och Hälleforsnäs. Då det dessutom handlar om en kortare sträcka krävs det inte lika många resenärer för att göra linjen samhällsekonomiskt gynnsam.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om