”Känns konstigt ta examen och gå ut i arbetslöshet”

I går tog eleverna på den kvalificerade yrkesutbildningen i praktisk industriteknik examen. Även om chanserna att få jobb inte är så stora just nu hyste utbildningens projektledare hopp om en ljusnande framtid för studenterna.
– Med den motivationskraft de har kommer de att fixa det, sa Ann-Catrin Ingestad.

FLEN2009-05-15 20:23

När det för ett år sedan var examen för eleverna på praktisk industriteknik hade alla studenterna jobb som väntade. I år är läget annorlunda.

– Det känns lite konstigt att ta examen eftersom man ska sluta utbildningen och gå ut i arbetslöshet. Jag ska söka jobb men bor i Flen och här är det nog svårt att få arbete. Jag får ju söka på andra orter med men eftersom det är lågkonjunktur inom industrin är det ju inte så lätt, sa Victoria Johansson.

Mikael Lundström var på examenshögtiden eftersom han sitter i ledningsgruppen där han representerar de studerande. Själv har han dock ett år kvar på utbildningen.

– Det känns perfekt. Jag tycker nästan synd om dem som går ut nu, det måste vara tufft. Jag tror att det kommer vara lättare att söka jobb nästa år, det måste man tro.

Jobb efter praktik

Men det finns även i år de som har jobb som väntar. Lars Karlsson är timanställd på Stille i Eskilstuna.

– Jag gjorde min praktik där i höstas och fick anställning i januari i år. Jag har i vår kombinerat studier och arbete. Det har varit mycket ibland men det gäller bara att planera, berättade Lars Karlsson.

Hälften har jobb

Av de 16 som i går tog examen har ungefär hälften någon form av jobb som väntar. Några få har fasta anställningar medan fler har sommarjobb och en del går tillbaka till arbeten som de har varit tjänstlediga ifrån under studietiden.

Läs hela artikeln i lördagens papperstidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om