Vid kvart i två tiden på söndagseftermiddagen larmades räddningstjänsten till Sveavägen. Det brann då i källaren på fastigheten mitt emot Stadshuset. Hela källaren och alla tre trappuppgångarna var rökfyllda. De boende kunde dock stanna i sina lägenheter och behövde inte evakueras.
En person som hade andats in rök fick syrgas, i övrigt var det inga personer som skadades vid branden.
– Det har brunnit kraftigt och varit rejält varmt. Det har varit så varmt att plaströr i större delen av källaren har smält, berättade räddningsledare Kjell-Åke Källström.
Vad som orsakat branden är inte klart.
– Det kan jag inte svara på men det är sällan saker i förråd antänder av sig själva, sa Kjell-Åke Källström.
När räddningstjänsten höll på att släcka branden på Sveavägen, började det också att brinna i en container på intilliggande Vasagatan. Den branden fick också släckas.