Eskilstuna-Kuriren har tidigare skrivit om att tekniska nämnden vill omdisponera sin investeringsbudget. Nämnden vill använda pengar som inte har gått åt till investeringar till att anlägga en skateboardpark. Förslaget att bygga en skateboardpark i Sveparken för 5,5 miljoner kronor har väckt reaktioner. Representanter för Flens IF Södra har i tidningen ifrågasatt varför det plötsligt finns pengar till en skateboardpark när det inte finns pengar till att anlägga en konstgräsplan.
Kommunstyrelsen har nu tagit ställning i frågan om att omdisponera pengar från tekniska nämndens investeringsbudget. Kommunstyrelsen vill inte att pengarna öronmärks direkt för en skateboardpark utan att pengarna så länge läggs i kommunstyrelsens investeringsreserv för 2014.
– Det finns ännu inget förslag på skateboardpark. Därför vill vi lägga pengarna i investeringsreserven. Vad pengarna ska användas till är avhängt vad vi har för investeringsbehov och vad det finns för andra investeringsbehov på fritid. Det fins diskussioner om annat än skateboardpark, konstgräs till exempel, säger Jan-Erik Larsson (S), kommunstyrelsens ordförande.
Det är slutligen kommunfullmäktige som beslutar var pengarna från tekniska nämndens investeringsbudget ska läggas.