Varuhus ville öppna i Lästen

Enligt uppgifter till Eskilstuna-Kuriren var en rikstäckande varuhuskedja detaljer ifrån att öppna i Lästen för ett år sedan.

Flen2012-11-09 11:28

Varuhuskedjan Karlsson har sitt säte i Mölndal och har varuhus på 15 platser i landet, bland annat i Strängnäs, Nyköping och Mariefred. För ett år sedan var de på väg att etablera sig även i Flen. I sista stund valde de dock att inte hyra in sig i Lästengångens lokaler. Sedan dess har företaget bytt vd och dagens vd, Martin Lundberg, vet inte vad det var som gjorde att etableringen i Flen uteblev.

- Men jag vet att Flen har varit med på vår lista över tänkbara etableringsorter.

Vad är det som avgör var ni väljer att etablera er?

- Vi gör en kalkyl på området över befolkningen inom en viss radie, vad vi betalar i per kvadratmeter, hur konjunkturen ser ut och hur bra våra bolag går.

Hur ser du på Flens förutsättningar?

- Vi tittar mycket på befolkningen, ursprung och beteende. I Flen bor det mycket invandrare vilket jag ser som positivt. Det tycker jag gör det mer intressant att titta närmare på Flen igen. Den som vågar ta grepp om Flen tror jag kommer bli framgångsrik. Om man visar att man ställer upp för orten blir det nog ömsesidigt, invånarna kommer lägga sina pengar där.

Kan det bli ni som tar greppet?

- Det är inte alls otänkbart. Jag måste bara göra hemläxan först. Men inom det närmaste året är inga nyetableringar aktuella för oss.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om