Nu Ă€r det fest i Flen – uppskattad folkfest startade pĂ„ fredagen

Stora som smÄ var pÄ plats nÀr Flens uppskattade folkfest Fest i Flen drog i gÄng pÄ fredagen med bland annat Tivoli och Violenloppen. The Culture House var ocksÄ pÄ plats med konstutstÀllning, gatuteater och gemensam mÄlning pÄ torget.

Viollunken har precis börjat!

Viollunken har precis börjat!

Foto: Fotograf saknas!

Övrigt2018-04-23 22:24

Startskottet för Ärets folkfest blev tivolit vid jÀrnvÀgsstationen, som drog i gÄng redan klockan tolv. Trots att det fortfarande var skoltid passade nÄgra ungdomar pÄ att gÄ ner och Äka karuseller under lunchrasten.

14-Äringarna Linnéa Ekengren och Jennifer Andersson skyndade sig ner till tivolit dÀr de mötte upp sina gamla klasskompisar Tindra Tillman och Sara Kais, för att Äka favoritkarusellen tillsammans.

– Vi Ă„ker alltid den hĂ€r karusellen tillsammans, vi fyra. Vi Ă€r hĂ€r varje Ă„r. Nu har vi hunnit med tvĂ„ turer, innan vi ska tillbaka till skolan, sĂ€ger LinnĂ©a Ekengren.

Att Äka favoritkarusellen innan nÄgon annan hinner före, Àr en viktig tradition för tjejerna.

– Vi Ă€r alltid först, vi gör sĂ„ varje Ă„r, sĂ€ger Sara Kais.

Tjejerna tycker att det Àr kul med folkfest och ser gÀrna fler aktiviteter som livar upp staden.

– Det Ă€r kul, vi ses pĂ„ kvĂ€llen igen och Ă„ker karusellen flera gĂ„nger. Man trĂ€ffar bĂ„de nya och gamla kompisar hĂ€r, sĂ€ger Sara Kais.

Klas Almén, som Àr arbetsledare för tivolit, tycker att Flen Àr en trevlig plats.

– Jag Ă€r hĂ€r en gĂ„ng om Ă„ret. Det Ă€r ett trevligt stĂ€lle med trevligt folk. FramĂ„t kvĂ€llen blir det Ă€nnu fler, sĂ€ger han.

Ali Nashwan som har bott i Flen i fyra mÄnader deltar för första gÄngen. Sonen Majid Nashwan, 6 Är, Àr sugen pÄ att hoppa i hoppborgen.

– Det ser roligt ut! Jag ska hoppa senare, sĂ€ger han.

Borta vid centrum har ett fyrtiotal pensionÀrer samlats, beredda att delta i Viollunken, som Àr nytt för i Är.

– Det riktar sig mer till de Ă€ldre, som kanske inte kan springa men vill gĂ„ i lĂ€gre takt. Just nu har 34 personer anmĂ€lt sig, det Ă€r hyfsat bra för att vara första gĂ„ngen, sĂ€ger Lars Falk, ordförande i Flen FS.

Monica Nygren, 71 Är, stÄr beredd vid startlinjen tillsammans med vÀninnan Ann-Katrin Eloffson och hennes hund Bamse.

– Det Ă€r jĂ€tte trevligt, precis lagom för mig dĂ„ jag inte springer, sĂ€ger Monica Nygren.

Strax bakom stÄr The Culture House som drivs av Flens VÀrldsorkester, med gatuteater och gemensam mÄlning.

– Alla som vill Ă€r med och mĂ„lar sĂ„ man vet aldrig vad det blir av det! Det Ă€r superkul, sĂ€ger Erika Andersson, som hĂ„ller i mĂ„lningen.

De som Àr intresserade kan ocksÄ ta del av konstutstÀllningen vid Godsmagasinet.

– Tidigare har vĂ„r orkester deltagit men i Ă„r deltar vi Ă€ven med konstutstĂ€llning och aktiviteter, sĂ€ger Erika Andersson.

Folkfesten, som hÄller pÄ i tvÄ dagar, fortsatte med bland annat bilkortege, konsert med Kulturskolan och ungdomstÀlt med disco under fredag eftermiddag/kvÀll.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!