Skandalscener när ungdomsmatch urartade

Skandalscener utspelade sig under förra veckan i samband med en ungdomsmatch mellan Malmköpings IF och Södertälje FK . – Det var en väldigt obehaglig och hotfull atmosfär, säger MIF-ledaren Patrik Broström.

Fotboll2014-09-16 06:00

Redan i början av matchen, i divisionsserien för 16-åringar på Malmaheds IP, var det ett par situationer där det blev småstökigt då spelare från de båda lagen bröstade upp sig mot varandra. Malmköping fick också en korrekt frilägesutvisning efter ungefär tio minuter.

I slutet blev en kille från vardera lag utvisad efter ett internt gruff.

– Det hade pågått något mellan dem under hela matchen, säger Broström som egentligen tränar klubbens pojkar 02-lag men fanns på plats.

Var det rätt att båda åkte ut?

– Ja, den uppfattningen har jag.

I samband med utvisningen blev det irriterat mellan flera killar.

– Det blev tumultartat men inget slagsmål och det lugnade ner sig ganska snabbt. De båda utvisade killarna gick sedan till omklädningsrummet.

Broström fortsätter:

– När Malmköpingsspelaren stod utanför omklädningsrummet kom den andre killen tydligen fram och började tjafsa. Sedan hörde vi bara att en dörr slogs igen. Föräldrar och andra vuxna som var på matchen sprang dit direkt. På bara en halvminut var båda lagen där och gapade och skrek på varandra. Det var en väldigt obehaglig atmosfär. Jag och flera andra fick gå emellan.

Därefter drog hemmalagets ledare in sina killar i omklädningsrummet. Men utanför fortsatte den hätska stämningen och glåporden att hagla.

– Det var speciellt två personer som var riktigt arga och skrek meningar som man inte bör göra i den åldern. Det höll på ett tag, hur länge kan jag inte säga. Sedan lugnade ner sig igen innan en Södertäljespelare sprang bort mot några killar en bit ifrån. Då blev det hotfull och obehaglig stämning ännu en gång. Det jag mest reagerade på var flatheten från Södertäljes tränare som inte visade sina killar att detta inte är okej, säger Broström.

Några föräldrar hade larmat polisen som åkte dit med fem bilar.

– Men när de väl kom hade det lugnat ner sig. Då kunde domaren som varit inlåst i omklädningsrummet komma ut. Södermanlands Fotbollförbund får ta på sig en stor del som inte hjälper sina domare mer. Det skulle vara två eller tre på sådana här matcher. Är du 16,17 eller 18 år är det mycket hormoner i kroppen, säger Broström och fortsätter:

– Jag kan inte säga att våra spelare var oskyldiga på planen. Men vi fick in våra killar i omklädningsrummet snabbt och tycker att även Södertälje skulle ha gjort samma sak. Jag hoppas förbundet tar det på allvar. Det känns inte som de alltid gör det vid sådan här situationer. Sex-sju av mina elva- och tolvåriga spelare satt på läktaren och såg det här. Sånt ska de inte behöva uppleva. Flera av dem tog illa vid sig och någon av killarna var ledsen när han kom hem, säger Broström.

Malmköping har skickat en skrivelse till Södermanlands Fotbollförbund.

Domarrapporten är fortfarande inte fullständig efter matchen som bröts vid ställningen 2–1 till hemmalaget.

Södertäljes kanslichef Yusuf Besara hade inte hela bilden klar för sig under måndagen och på eftermiddagen sa han "vi kan inte kommentera något i nuläget". Besara skulle träffa det berörda lagets ledare under kvällen.

– Södertälje är en seriös förening som vi bara har goda erfarenheter från tidigare så jag hoppas de också ser allvarligt på det här, säger Patrik Broström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om