Södra spelade med en fembackslinje men var inte på något sätt defensivt inledningsvis. Laget pressade på och skapade många lägen till Haninge/Brandbergens förvåning. Det tog knappt en kvart innan gästerna från Stockholm kom in i matchen på allvar. Då kom nämligen första målet, lite från ingenstans när Andreas Varg fick hjälp av stolpen att ge sitt lag ledningen.
– Det är lite annorlunda att spela på naturgräs och det gynnade oss. Haninge/Brandbergen hade mycket boll och vi försökte ställa om snabbt, säger Lindskog.
Efter gästernas ledningsmål tappade Södra momentum och hade svårt att få till något ordentligt spel. Sedan kunde dock Södra kvittera efter ett fint anfall signerat Michael Larsson, Antonio Rodriguez och sedan Herash Azizi.
– Vi ska absolut vara nöjda med ett kryss. Men det var också en väldigt bra arbetsinsats, säger Södratränaren Johan Hansson.
Den andra halvleken blev mållös. Gästerna förde spelet och hade mycket boll men var absolut inte närmast segern. Södra hade även ett par fina chanser. Det var närmast när Herash Azizi kom fri på vänsterkanten men bollen touchade en försvarare och gick i stolpen.
– Hade jag fått 1–1 på förhand hade jag tagit det, men det är självklart lite surt när vi hade en boll i stolpen, säger Andreas Lindskog.