Du känner säkert till historien redan.
I den första kvartsfinalen mellan Sävehof och Guif den 26 mars kvitterade Partillelagets Viktor Ottosson till 35–35 i den första förlängningen.
Tiden var dock redan ute innan Ottosson ens skjutit mot mål.
Det visar både tv-bilder och stillbilder.
Handbollförbundet gick dock ändå på domarnas, Niclas Widells och Jonas Åströms, bedömning. De anser att slutsignalen inte gått innan Ottosson sköt i mål.
– Det har jag skickat in överklagan på till Riksidrottsnämnden, RIN, säger Guifs klubbchef Rolf Brunell.
Han vill ha saken prövad och anser att Guif bör tilldömas segern.
– Vi tycker det är märkligt att bara domarens bedömning gäller. Är han tillräckligt lomhörd kan ju en match hålla på väldigt länge i så fall, säger Brunell och fortsätter:
– Vi överklagar inte för att det är roligt. Däremot vill vi ha sakfrågan prövad. När tiden är ute i en match ska matchen vara över.
Krister Malmsten är ordförande i Riksidrottsnämnden.
Eskilstuna-Kuriren har sökt honom för en kommentar om fallet men inte fått något svar.
– Jag förutsätter att vi inom kort i alla fall får ett besked om de tänker pröva saken, säger Rolf Brunell.