På söndag är det SM-finaler i handboll.
Spelplatsen är Scandinavium i Göteborg och för andra året i rad möts Sävehof och Skuru i damfinalen.
När lagen drabbade samman för ett år sedan var det inget snack om saken. Sävehof fullständigt mosade Skuru med 38–20 och på läktaren satt Emma Hawia-Svensson och led med syrran Lina och de andra lagkompisarna på planen.
Emma åkte i slutet av förra säsongen på en svår knäskada och var borta 14 månader innan hon gjorde comeback borta mot Heid i den första kvartsfinalen i slutet av mars.
Det var för övrigt samma motstånd som Skuru mötte även när Emma skadade knät – och i hennes comebackmatch hände det snudd på osannolika.
Systern Lina skadade sig på uppvärmningen och nu sitter hon på läktaren under söndagens final.
– Helt sjukt egentligen. Vi drar sönder våra knän i samma hall och mot samma motstånd. Nu har vår mamma (Monica) sagt att vi inte får spela borta mot Heid i framtiden, säger Emma och skrattar innan hon blir allvarligare och fortsätter:
– Jag lider verkligen med Lina. Det är så otroligt tråkigt att hon inte får vara med och spela den här finalen och att vi inte får spela tillsammans i år heller. Men vi får väl hoppas på tredje gången gillt nästa år.
Emma beskrivs av andra personer som väldigt omtänksam. Vilket märks när tidningen intervjuar henne. Hon är nästan mer bekymrad över Linas situation än det faktum att hon själv nu kan glädjas åt en SM-final.
– Jag har nog alltid varit sådan. Jag försöker hjälpa till och ta hand om folk så gott jag kan och hjälpa sådana som är lite utanför. Jag gillar inte när det blir speciella gängbildningar eller att man bara ska vara med någon bästis, säger hon ödmjukt.
Både Emma och Lina pluggar till jurister och till sommaren är utbildningen klar efter närmare fem års studier.
– Jag skulle gärna jobba som åklagare framöver. Jag gjorde praktik på åklagarkammaren och trivdes. Men vi får se, jag vill fortsätta spela handboll i kanske fem år till och det gäller att hitta ett jobb som går att kombinera med elitidrottandet.
Emma håller just nu på och förhandlar om en fortsättning i Skuru.
– Jag skulle tro att jag spelar där även nästa säsong, säger hon.
Lockas du av proffslivet annars?
– Ja, innan jag slutar skulle jag gärna testa en period utomlands och helst vill jag spela i danska ligan.
Du och Lina är tvillingar men ni har aldrig gått i samma klass i skolan. Hur tänker du kring det?
– Jag tycker det är bra att våra föräldrar ville att vi skulle gå i olika klasser. Som tvilling är det annars lätt att man buntas ihop till en och samma person. Lina och jag är så klart bästa vänner men vi har också lärt oss att ta vara på oss själva.
Tankspridd är ett ord som används när folk beskriver dig. Vad säger du om det?
– Det stämmer. Jag tappar hela tiden bort saker och nu har jag slarvat bort vår tvättstugenyckel (Emma bor i Nacka i en lägenhet tillsammans med sambon Mattias). Jag har ingen aning om var den är.
Det ryktas om att tågbiljetter försvunnit också?
– Ha, ha ... ja, då var inte Lina så glad ska jag säga. Vi skulle åka till Malmö och jag hade lagt våra biljetter i stolsfickan framför. I sätet intill satt två söta barn som jag busade lite med och när vi sedan gick av glömde jag biljetterna. Vi fick köpa nya när vi skulle hem och de var ganska dyra.
Berätta om när Thomasbadet tvingades stänga och tömma poolen?
– Oj, det var länge sedan ... Jag och Lina var där och badade och använde poolen till något annat också. Men det har väl förhoppningsvis preskriberats nu ... ha, ha ...
Din sambo älskar att fiska. Gillar du det också?
– Jag kan tycka det är ganska kul och avkopplande men inte så att jag kan stå tolv timmar i sträck som han gör och vara tyst. Men jag har fått en del gäddor även om det är Mattias som drar upp de stora fiskarna.
Men du är inte lika nöjd när han hänger fiskegrejer i er dusch?
– Nej, usch ... vi har en så liten lägenhet och det luktar verkligen äckligt när han hänger upp sina fiskekläder. Det luktar värre än mina svettiga handbollskläder.
Ni möter Sävehof i finalen. Hur känner du inför matchen?
– Det ska bli väldigt kul och det känns bra att de förlorat några matcher också på sistone. Det visar att det går att slå dem. Nyckeln är att vi är med från början och sätter press på dem.
Törs du tippa matchen?
– Det gör jag ... vi vinner med 28–26.