ââDet har genomförts en bravad, vill jag pĂ„stĂ„. Det Ă€r en mycket hedersam insats att fĂ„ ut över 1 100 personer under vĂ€ldigt, vĂ€ldigt svĂ„ra omstĂ€ndigheter, sĂ€ger Stefan Löfven vid en presstrĂ€ff i samband med Socialdemokraterna i SkĂ„nes distriktskongress.
ââDet Ă€r faktiskt en enormt viktig insats.
Under fredagen meddelade utrikesminister Ann Linde (S) att den svenska evakueringen frÄn Kabul avslutats. DÄ hade drygt 1 100 personer evakuerats frÄn den afghanska huvudstaden, dÀribland svensk personal, alla lokalanstÀllda pÄ ambassaden, ett antal afghanska kvinnorÀttsaktivister samt journalister.
MÄste analyseras
Ambitionen var dock att ta hem fler Àn sÄ, och det rör sig om bÄde svenska medborgare, skyddsbehövande och afghaner som bistÄtt svenska soldater och Sveriges insats i landet fram till 2014.
ââAnledningen till att det inte gick beror bland annat pĂ„ att talibanerna stoppat personer vi fĂ„tt fram Ă€nda till flygplatsen, förklarade Linde pĂ„ en presstrĂ€ff och sade ocksĂ„ att det finns andra sĂ€tt att jobba pĂ„ och andra sĂ€tt att ta sig ut, nu nĂ€r flygplatsen inte lĂ€ngre Ă€r tillgĂ€nglig.
PÄ lördagens presstrÀff fÄr Stefan Löfven frÄgan om vad han kan sÀga till dem som Àr kvar, om hjÀlp kommer till dem.
ââKabuls flygplats, dĂ€r gĂ„r det inte att vara. Det man eventuellt kan göra dĂ€rutöver det mĂ„ste man analysera och se. Jag kan inte sĂ€ga att nu ska vi göra exakt sĂ„ hĂ€r, det ska man inte heller göra utav andra skĂ€l. Det dĂ€r tittar utrikesdepartementet pĂ„.
"Finns en grÀns"
Statsministern hÀnvisar samtidigt till att UD avrÄtt frÄn resor till Afghanistan sedan 2006, och i början av augusti uppmanade svenskar som befann sig i landet att ta sig dÀrifrÄn.
ââHar man dĂ„ Ă€ndĂ„ Ă„kt dit, mot en sĂ„dan avrĂ„dan, eller blivit kvar, dĂ„ mĂ„ste man ocksĂ„ förstĂ„ att det underlĂ€ttar inte möjligheterna att komma ut. Det finns en grĂ€ns för vad man kan göra, men sjĂ€lvfallet finns en ambition att göra sĂ„ det vi kan, sĂ„ mycket som möjligt. Men vi mĂ„ste komma ihĂ„g att det Ă€r vĂ€ldigt svĂ„ra omstĂ€ndigheter.
Vad gÀller tolkar som varit anstÀllda av Försvarsmakten fram till 2014 sÀger han att en del kommit hit redan tidigare, medan andra inte fick, exempelvis "av sÀkerhetsskÀl".
ââExakt vilka insatser som nu mĂ„ste till eller Ă€r möjliga för de tolkar som dĂ„ inte kom med, det mĂ„ste utrikesdepartementet svara mig pĂ„, sĂ€ger Löfven.
UD: "Arbetet fortsÀtter"
Exakt hur mÄnga svenskar som för nÀrvarande befinner sig i Afghanistan gÄr inte att sÀga, enligt UD.
"PÄ svensklistan kan svenskar lÀmna uppgifter om var de befinner sig och hur de kan kontaktas under sin utlandsvistelse, den Àr helt frivillig att skriva upp sig pÄ. Listan i Afghanistan vÀxte kontinuerligt under evakueringsperioden frÄn runt 20 personer till över 600 personer", skriver Linn Duvhammar, presskommunikatör vid UD, till TT.
Representanter frÄn UD har funnits pÄ plats pÄ Arlanda nÀr ambassadens lokalanstÀllda anlÀnt, och man betonar att mÄnga personer redan har evakueras.
"Arbetet med att bistÄ fler ut ur Afghanistan fortsÀtter, men vi ger inga detaljer kring hur", skriver Linn Duvhammar.