Mannen greps efter att ha upptrÀtt förvirrat och avlossat skott vid sin bostad i HÀrryda, öster om Göteborg, i oktober. Bland annat sköt han med pistol mot polisens nationella insatsstyrka. Gripandet skedde nÀr mannen, obevÀpnad, hoppat ut ur huset genom ett fönster.
Skytten, som haft licens för flera vapen, Ätalades för mordförsök och framkallande av fara för annan. Men enligt tingsrÀtten Àr det inte bevisat att han haft för avsikt att döda nÄgon. Det Àr inte heller bevisat att de poliser som satt i förstÀrkta fordon befann sig i fara, skriver tingsrÀtten i ett pressmeddelande.
DĂ€remot anses tvĂ„ poliser ha varit "i ungefĂ€rlig riktning" för tre skott, i olika delar av skeendet. Mannen döms för framkallande av fara â men fĂ„r inget straff.
SkÀlet Àr att mannen enligt en undersökning hade en allvarlig psykisk störning vid brottet, men inte senare. Han har varit frihetsberövad i omkring ett halvÄr före domen.