ââEn person Ă€r skjuten, personen misstĂ€nks tillhöra gĂ€ngmiljön i Göteborg. Platsen för skjutningen Ă€r en frisörsalong pĂ„ Marklandsgatan, sade Hans-Jörgen Ostler, polisens presstalesperson i region VĂ€st, till TT tidigare pĂ„ fredagen.
Senare under kvÀllen bekrÀftade polisen att mannen, som enligt Göteborgs-Posten Àr i 25-ÄrsÄldern, avlidit av sina skador.
Ett stort antal polisenheter skickades till platsen. Polisen spÀrrade av runt en parkeringsplats mitt över gatan frÄn en knutpunkt i kollektivtrafiken.
ââPolisen bedriver en intensiv jakt pĂ„ misstĂ€nkta för dĂ„det. Vi har stora resurser pĂ„ plats för att hantera hĂ€ndelsen, bĂ„de gĂ€llande brottsutredningen och jakt pĂ„ förövare, sĂ€ger Hans-Jörgen Ostler.
Polisen har förhört vittnen och knackat dörr i omrÄdet. Brottsplatsen spÀrrades av för en teknisk undersökning.
Göteborg har varit plÄgat av flera skjutningar, ofta mellan rivaliserande gÀng. SÄ sent som för en vecka sedan sköts en polis till döds pÄ Hisingen. Och nyligen dödades en man i HjÀllbo efter ett stort brÄk i stadsdelen.