FHM-chef önskar EU-linje om Astra Zeneca

Turerna kring Astra Zenecas vaccin mot covid-19 fÄr EU-lÀnderna att dra olika slutsatser. Men FolkhÀlsomyndighetens vaccinchef hoppas pÄ mer enighet.
–Just nu har vi inte riktigt en gemensam linje, sĂ€ger han.

En flaska "Vaxzevria" – vaccinet mot covid-19 frĂ„n Astra Zeneca.

En flaska "Vaxzevria" – vaccinet mot covid-19 frĂ„n Astra Zeneca.

Foto: Johan Nilsson/TT

HÀlsa och sjukvÄrd2021-04-09 05:15

Arbetstempot Àr för nÀrvarande "lite hektiskt" berÀttar Sören Andersson, chef för enheten för vaccinationsprogram pÄ FolkhÀlsomyndigheten.

– Det Ă€r mycket kring Astra Zeneca-vaccinet förstĂ„s.

I onsdags, efter en bÄde omfattande och uppmÀrksammad utredning, kom EU:s lÀkemedelsmyndighet (EMA) med en slutsats. Blodproppar i kombination med blodplÀttsbrist ska rÀknas som en mycket sÀllsynt biverkning av Astra Zenecas covidvaccin.

Kort efter beskedet samlades EU:s hÀlsoministrar för att diskutera frÄgan. En gemensam linje över hur vaccinet bör anvÀndas vore bra, ansÄg hÀlsokommissionÀren Stella Kyriakides. SÄ blev det dock inte. LÀndernas rekommendationer för vilka Äldersgrupper som ska fÄ vaccinet spretar fortfarande.

Olika linjer

I Frankrike ges vaccinet till 55-plussare, i Tyskland till 60-plussare och i Sverige till 65-plussare. Den svenska linjen har beslutats av FolkhÀlsomyndigheten och kommer ligga fast Ätminstone och troligen hela nÀsta vecka. Myndigheten vill i lugn och ro analysera EMA:s slutsatser.

– Vi fĂ„r se om det finns anledning att skruva pĂ„ rekommendationerna, sĂ€ger Sören Andersson.

TT: Är det en sĂ€nkning av Ă„ldersgrĂ€nsen som du pratar om i sĂ„ fall?

– Jag vĂ„gar inte riktigt sĂ€ga det. Det blir hypotetiskt. Vi försöker lĂ„ta de begrĂ€nsade fakta som finns guida oss. SĂ„ just nu lutar det inte Ă„t nĂ„got hĂ„ll alls.

Majoritet kvinnor

Hittills har ingen kÀnd riskfaktor sÄsom Älder eller kön kunnat kopplas till biverkningarna. Men de kÀnda fallen rör frÀmst yngre kvinnor och FolkhÀlsomyndigheten ser dÀrför Älder som en "möjlig risk".

– Det har rapporterats fall bland personer runt 60 Ă„r som Ă€ldst och dĂ„ vill vi ocksĂ„ ha en marginal utifrĂ„n de kĂ€nda fallen, sĂ€ger Sören Andersson.

TT: Flest kvinnor har drabbats. Varför tar ni hÀnsyn till Älder och inte kön i er rekommendation?

– Det Ă€r inte endast kvinnor, utan ocksĂ„ mĂ€n som drabbats. Vaccinet har ju mest anvĂ€nts pĂ„ sjukvĂ„rdspersonal och dĂ€r har vi en övervikt av kvinnor. Det kan ju vara orsaken till varför fler kvinnor har drabbats. Den typen av information hoppas vi kunna fĂ„ frĂ„n EMA.

Möte med grannlÀnder

Att EU-lÀnderna har olika rekommendationer Àr inte att föredra, enligt vaccinchefen.

– Ju mer samsyn vi kan ha i de hĂ€r frĂ„gorna desto bĂ€ttre, sĂ€ger han.

PÄ torsdagskvÀllen möttes flera EU-lÀnder under ledning av den europeiska smittskyddsmyndigheten ECDC. DÀrefter möttes ocksÄ de nordiska grannlÀnderna. BÄda mötena gick ut pÄ att diskutera Astra Zenecas vaccin men inga nya beslut fattades, enligt vaccinchefen.

– Vi hoppas ju komma lite nĂ€rmare varandra och vi skulle gĂ€rna se att vi kunde hantera det pĂ„ mer lika sĂ€tt inom EU.

TT: Varför drar lÀnder olika slutsatser? Till exempel att Frankrike har en ÄldersgrÀns vid 55 Är och Sverige vid 65 Är.

– Det speglar att vi har begrĂ€nsad kunskap. Vi vet inte exakt vad som Ă€r det bĂ€sta. Jag tror att Frankrike baserar sin rekommendation pĂ„ att det vid tidpunkten inte fanns nĂ„gra kĂ€nda fall bland personer över 55 Ă„r. Om det fanns nĂ„got mer skĂ€l vet jag inte. Alla lĂ€nder har lite olika strategier för vaccinationerna och lite olika epidemiologiska situationer. SĂ„ det kan ocksĂ„ pĂ„verka de avvĂ€gningarna man gör.

Fakta: Astra Zenecas vaccin

Astra Zenecas vaccin Àr ett av fyra vacciner som Àr godkÀnda i Sverige mot sars-cov-2, det virus som orsakar covid-19.

Till skillnad frÄn vaccinen frÄn Pfizer-Biontech och Moderna Àr Astra Zenecas inte ett sÄ kallat mRNA-vaccin.

I stÀllet bygger tekniken pÄ att en del av virusets arvsmassa förs in i cellen med hjÀlp av ett inaktiverat förkylningsvirus, som ursprungligen kommer frÄn schimpanser, dÀrav att Ryssland kallat vaccinet för ett "schimpansvaccin".

TvÄ vaccindoser behövs.

Biverkningarna har varit överlag milda. I Storbritannien har man sett att vissa patienter fÄtt smÀrta vid injektionsstÀllet, huvudvÀrk och/eller trötthet. Det har rapporterats om vÄrdpersonal som fÄtt sjukskriva sig efter vaccinering, men Àven dÀr har det handlat om förvÀntade och milda biverkningar.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!