Mötet hÄlls i utrikesutskottet pÄ tisdag.
"I det hÀr mycket allvarliga lÀget behöver vi i Sverige samlas och sluta upp bakom Ukraina", skriver utrikesministern.
"Imorgon kommer jag dÀrför att informera riksdagens utrikesutskott om det aktuella lÀget, om de samtal jag för med mina utrikesministerkollegor och med företrÀdare för Ukraina och USA, samt om regeringens fokus att göra Ukrainas position sÄ stark som möjligt", fortsÀtter ministern.
Sverige Àr ocksÄ ett av de lÀnder som fÄtt brev frÄn USA med förfrÄgan om vad Europa kan stÀlla upp med militÀrt vid ett eventuellt fredsavtal, bekrÀftar försvarsdepartementet för TT, utan att ge nÄgra ytterligare detaljer.
Under mÄndagen hÄlls ett annat blixtinkallat möte mellan europeiska ledare i Paris, med anledning av USA:s utspel om att Europa kan stÀngas ute frÄn fredssamtal om Ukraina.
Utesluter inte trupp
Malmer Stenergard sÀger till P1 Morgon i Sveriges Radio att det Àr "glasklart" att Europa ska vara med nÀr det vÀl Àr dags för fredsförhandlingar.
Hon utesluter inte heller att svenska soldater kan skickas till Ukraina nÀr en "rÀttvis och hÄllbar" fred förhandlats fram som sÀkerstÀller att Ryssland inte kan bygga upp sin styrka och anfalla Ukraina eller nÄgot annat land kommande Är.
ââNĂ€r vi vĂ€l har en sĂ„dan fred pĂ„ plats mĂ„ste den upprĂ€tthĂ„llas och dĂ„ utesluter vĂ„r regering ingenting.
Flera lÀnder öppnar
Samma besked kommer frÄn statsminister Ulf Kristersson (M).
ââDet Ă€r absolut en möjlighet, sĂ€ger Kristersson till Reuters om svenska styrkor i Ukraina.
Han pÄpekar att det mÄste ske under förutsÀttning att förhandlingarna kommit framÄt och att det finns ett tydligt mandat.
ââMen Sverige Ă€r normalt del av det sĂ€kerhetsbevarande arbetet i vĂ„r del av vĂ€rlden, sĂ„ jag kan se att vi kommer att vara det Ă€ven den hĂ€r gĂ„ngen, sĂ€ger Kristersson.
Ăven Storbritannien har öppnat för att skicka brittiska soldater till Ukraina, skriver landets premiĂ€rminister Keir Starmer i The Telegraph. "Allt som sĂ€kerstĂ€ller Ukrainas sĂ€kerhet, sĂ€kerstĂ€ller Ă€ven sĂ€kerheten för vĂ„r kontinent, och sĂ€kerheten för vĂ„rt land", skriver den brittiske premiĂ€rministern.