RĂ€ddningstjĂ€nsten i GĂ€strikland har under natten fortsatt hjĂ€lpa privatpersoner vars bostĂ€der svĂ€mmats över av stora regnmĂ€ngderna â och dĂ€r det Ă€r risk för liv.
ââVi har hjĂ€lpt privatpersoner efter en prioriteringslista som vi har och det har inte kommit in nĂ„gra fler larm under natten. Det har lugnat sig, sĂ€ger Henrik Hjelm, inre befĂ€l vid rĂ€ddningstjĂ€nsten.
Under onsdagen kom larm om rasrisk vid ett antal dammar, men enligt rÀddningstjÀnsten Àr lÀget i nulÀget under kontroll.
ââĂgarna till kraftverken ska i dag Ă„ka ut och titta hur det ser ut. Ăppnar man för mycket sĂ„ finns det risk för översvĂ€mningar, sĂ€ger HĂ„kan Hjelm.
PÄ grund av översvÀmningarna fick skolstarten i GÀvle skjutas upp. Men pÄ torsdagen ska de flesta barn kunna komma tillbaka till skolan, rapporterar P4 GÀvleborg. Busstrafiken pÄverkas dÀremot fortsatt i GÀvleomrÄdet dÀr stadstrafiken och Àven vissa regionbussar Àr instÀllda.
Enligt SMHI kan det komma lite regn i de omrÄden som drabbats hÄrt av de kraftiga regnet men det handlar mest om enstaka skurar.
ââDet kraftigaste regnet som var över Dalarna och sydöstra Norrland har verkligen mattats av, sĂ€ger Linnea Rehn, meteorolog pĂ„ SMHI.
Inga större regnmÀngder vÀntas hellre de nÀrmaste dagarna.
ââDet kommer vara lite ostadigt med nĂ„gon regnskur men inget omfattande sammanhĂ€ngde regnvĂ€der, sĂ€ger hon.