Åker tar nattbuss till Norrbotten

Att Åker/Strängnäs skulle färdas med buss till Piteå stod klart redan i början av veckan. Men planerna har ändrats så tillvida att brukslaget reser i stort direkt efter torsdagens hemmamatch.

Ishockey2013-02-27 16:35

Att Åker/Strängnäs skulle färdas med buss till Piteå stod klart redan i början av veckan. Men planerna har ändrats så tillvida att brukslaget reser i stort direkt efter torsdagens hemmamatch.

– Det var tränaren Erik Ahlströms idé. Men det är bra att vi kommer upp redan fredag förmiddag och kan acklimatisera oss ordentligt, säger lagledaren Ulf Eriksson.

Motståndarlaget i playoff 2, Piteå HK, flyger till Arlanda och förväntas komma till Åkers Sportcentrum under torsdag eftermiddag.

– De lär inte hinna träna på plats, säger Ulf Eriksson.

Efter matchen äter lagen middag ihop i ishallen.

Därefter drar norrbottningarna till Scandic Hotel i Södertälje medan Åkersgänget alltså sätter – eller snarare lägger – sig i en bekväm turistbuss med destination Norrbotten.

– Förhoppningsvis har vi sovit gott när vi kommer fram och checkar in på ett nybyggt hotell vid golfbanan. Klockan 15 på fredag har vi isträning i Piteå, säger Ulf Eriksson vidare.

Match nummer två spelas på lördag och skulle det behövas en tredje fight avgörs den ett dygn senare i samma hall (LF Arena).

Inför kvällens drabbning har Åker engagerat medlemmar i Drum Corps.

– Hoppas folk inser vilken nivå vi befinner oss på. Det är långtifrån korpen, avslutar Ulf Eriksson.

Han vill alltså se en fullsatt islada.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om