Det är positivare än på länge i Linden Hockey som haft flera jobbiga år både ekonomiskt och sportsligt.
Men nu är det uppåt på alla plan och när klubbens A-lag under tisdagen spelar seriepremiär i Sméhallen är målet klart.
Alltvåan som drar igång före jul och där de fyra bästa lagen hamnar.
– Det blir säkert tufft att nå dit och det gäller att börja vinna direkt eftersom första delen av serien bara innehåller 14 omgångar, säger Bo Hansén.
Strängnäsbon har tagit över tränarsysslan efter Joakim Lundholm som numera tränar Surahammar i ettan.
– Jag tycker det sett bra ut på träningarna och i träningsmatcherna. Vi har kört fyra pass i veckan på försäsongen och känner att vi är redo, säger Hansén.
Premiärmotståndare för Linden är Södertäljepojkarna.
– Vi jobbar med att vara noggranna med passningarna och att komma till ordentliga avslut. När vi inte äger puck ska vi stressa motståndarna hårt, säger Lindentränaren.
Har ni några nyckelspelare?
– Vi är framför allt ett lag där jämnheten är avgörande. Men visst har vi några nyckelpositioner som exempelvis målvaktssidan där Mathias Jonsson får förtroendet från start. Sedan har vi backen Jim Gustafsson som kommit tillbaka till oss och han är viktig liksom nya Eric Yngve. Båda dessa har dessutom hockeyallsvenska meriter.