Konst som klapp – Julklappar att bli ensam om

Lördag den 26 november är det vernissage hos Konstfrämjandet för årets upplaga av "Konst som klapp".

Konst2016-11-26 09:00

Julen är en tradition som hela tiden för nya traditioner. Några blir kortlivade medan andra överlever år efter år. En sådan är Konstfrämjandet i Eskilstunas "Konst som klapp".

– Det har hållit på i många, många år, jag vågar inte säga vilket årtal det startade, säger Louise Lindgren.

Hon är i färd med att plocka upp målningar skulpturer och andra föremål som sammanlagt 20 konstnärer och konsthantverkare lämnat in till utställningen "Konst som klapp".

Blandningen är stor. Här finns hantverksföremål, såsom träsvarveri, luffarslöjd, textilkonst, smycken, måleri, grafik och skulpturer. Etablerade, yrkesverksamma konstnärer som Kaarin Bonde Jensen och Clara Waller visar verk sida vid sida med amatörer.

Speciellt för utställningen är dock att allt är till salu, håller sig i en lägre prisklass och går att ta hem direkt och slå in i presentpapper.

– Alla ska ha råd och dessutom får man ta med sig det man har köpt direkt och inte vänta tills utställningen är slut, berättar Louise Lindgren.

Ett annat kriterium finns också. Det är att varje föremål ska vara unikt.

– Det du köper här ska du inte kunna hitta någon annanstans, du ska vara ensam om det, säger Louise Lindgren.

"Konst som klapp" pågår mellan den 26 november 2016 och 12 januari 2017.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om