Malma Marken för 37:e året

I helgen arrangeras Malma Marken för 37:e året i rad. Bakom eventet står rutinerade organisatörer.
– Alla vet vad de ska göra, säger Kent-Olof Karlsson som har jobbat med marknaden i 35 år.

Malmköping2013-07-22 07:00

– Det har varit en fantastisk utveckling genom åren. Det var lite svårt i början, men vi hade sikte på att etablera oss de första åren och göra oss ett namn, säger Hans Mähl, som jobbat med marknaden sedan starten.

Konceptet visade sig fungera - redan efter tre år hade marknaden vuxit till ett publikplåster med 30 000 besökare och 200 knallar. Sedan dess har kurvan gått uppåt, förra året kom 70 000 besökare.

Finns det något speciellt år ni minns?

– När Lasse Berghagen kom första gången 1983 blev vi chockade att det kom så mycket folk. Vi fick öppna skolgården och använda den som parkering, säger Hans Mähl.

Efter Berghagens premiärspelning återvände han kontinuerligt till Malma Marken och genomförde totalt 14 spelningar. Men den största publikskaran lockade gruppen Smokie när de spelade år 2000.

– Det gäller att hitta en folklig artist som kan locka publik från alla åldrar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om