Potpurri av närproducerat på Torgkväll

Torgkvällarna i Malmköping kunde inte ha fått en bättre start. Under premiären i går sken solen över de besökare som tagit sig till centrum för att handla närproducerat.

Malmköping2013-07-25 06:10

På stora torget fanns ett potpurri av närproducerade livsmedel och hantverk från småskaliga producenter.

– Det här är verkligen Malmköping, sa Olle Smed, som var på plats för att sälja konstverk av järn.

– Egentligen är jag mest här för att det är trevligt, jag har ju min butik i Malmköping.

Jorma Perälä Torshälla var på plats för att sälja skatter från skogen under den traditionella torghandeln.

– Jag säljer hjortron och svarta vinbär. Det har varit väldigt mycket hjortron i år.

På torget spelade Malmabygdens spelmän folkmusik och besökarna kunde köpa allt från hembakat bröd, färsk fisk, bär, honung till falafel och hummus. Och stånden var välbesökta. Eina Roxström från Upplands Väsby köpte bröd av Marie-Louise Andersson.

- Jag tycker att det är jättekul att det här finns. Min dotter har sommarstuga här och jag kan cykla hit. Jag hoppas att brödståndet finns kvar nästa vecka också.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om