MinnesmÀstaren Mattias Ribbing tipsar om smart förÀldraskap

– Leken Ă€r det effektivaste sĂ€ttet att lĂ€ra sig. Alla barn Ă€r experter pĂ„ det – iallafall innan de börjar skolan.Det sĂ€ger minnesmĂ€staren Mattias Ribbing vars egna barn lĂ€rt sig engelska genom att kolla engelska barnprogram. Med sina nya bok "Smart förĂ€ldraskap" hoppas han fĂ„ smĂ„barnsförĂ€ldrar att lugna ned sig lite, slĂ€ppa pĂ„ aktivitetsivern och lĂ„ta barnen leka i fred.

Foto:

Övrigt2018-12-27 08:03

Efter succéböckerna "Fatta matte", "VÀgen till maxade betyg" och "VÀgen till mÀstarminne" uppmanade förlaget Mattias Ribbing att skriva en bok om barns lÀrande.

Som pappa till Jonatan och Malkolm har Mattias Ribbing hunnit skaffa sig en hel del praktisk erfarenhet av hur barn bÀr sig Ät för att lÀra sig nya saker.

– Oavsett hur man ser pĂ„ sitt förĂ€ldraskap sĂ„ Ă€r grundtesen för allt lĂ€rande baserad pĂ„ förmĂ„gan att förestĂ€lla sig och fantisera. NĂ€r jag memorerar Ă€r det min förestĂ€llningsförmĂ„ga jag anvĂ€nder mig av. Och barn lĂ€r sig genom att leka.

Barn Àr inte smÄ vuxna, de kan inte som vi tÀnka lÄngsiktigt och mÄr inte bra av att pressas in i vÄra scheman.

Mattias Ribbing Àr vÀl inlÀst pÄ hjÀrnforskning och sÀger att de senaste rönen ger vid handen att ju mer barn fÄr chansen att vara i fred och leka sjÀlva, desto mer utvecklas deras hjÀrnor.

– Vi vuxna har ofta ett komplicerat tidschema dĂ€r vi ska hinna med jobb, dagishĂ€mtningar och andra aktiviteter. Men barn Ă€r inte smĂ„ vuxna, de kan inte som vi tĂ€nka lĂ„ngsiktigt och mĂ„r inte bra av att pressas in i vĂ„ra scheman. IstĂ€llet behöver de fri tid för att kunna aktivera sig sjĂ€lva. Det finns risk för att man sliter ut sina barn om man hela tiden kör dem mellan hockeyrinken, danslektionerna och andra aktiviteter. De flesta av alla de dĂ€r eviga aktiviteterna gĂ„r ut pĂ„ att barn ska lyda vuxnas order.

Mattias Ribbings förÀldrarÄd nummer ett Àr i stÀllet att tagga ned en smula:

– Om vi tillĂ„ter oss sjĂ€lva lite vila och Ă„terhĂ€mtning sĂ„ fĂ„r barnen det utrymme och den egentid de behöver för att leka och fantisera. För lĂ€randet finns överallt, inte bara i skolan.

Hans största barn gÄr nu pÄ lÄgstadiet i en liten byskola i Södra Dalarna, men han framhÄller att det finns mycket intressant att fÄnga upp i den rörelse som i USA kallas "unschooling", det villa sÀga att skippa skolan helt och lÀra sig pÄ annat sÀtt.

– SjĂ€lvdrivet lĂ€rande Ă€r en av de senaste trenderna och faktum Ă€r att Harvarduniversitetet nu tagit fram sĂ€rskilda rutiner för hur ungdomar som bedrivit "unschooling" ska kunna tas in i deras utbildningssystem. Det har visat sig att de lĂ€r sig snabbare Ă€n andra, de har kvar det driv att lĂ€ra sig som inte sĂ€llan gĂ„r förlorat i den vanliga skolan.

Mattias Ribbing tar sina egna studier i tyska som exempel:

– Jag lĂ€ste tyska hur lĂ€nge som helst, men nĂ€r jag gick ut gymnasiet kunde jag Ă€ndĂ„ inte föra en enklare konversation pĂ„ tyska. Ska man lĂ€ra sig prata tyska Ă€r det ju det man borde öva pĂ„ - och inte grammatik, sĂ€ger Mattias Ribbing som menar att det finns betydligt roligare sĂ€tt att lĂ€ra sig sprĂ„k pĂ„.

Hans egna söner har till exempel inte sett barnprogram pÄ svenska.

– Utom julkalendern nĂ„gon gĂ„ng, men de var inte sĂ€rskilt intresserade. De har kollat pĂ„ engelska program frĂ„n första början, dör dem Ă€r engelska det naturliga tv-sprĂ„ket.

För mig Àr det viktigaste att vara tillgÀnglig, lyssna och lÄta barnen sjÀlva styra sitt lekande.

Samtidigt som Mattias Ribbing tipsar om hur man ger sina barn bra förutsÀttningar för att lÀra sig nytt understryker han att han inte vill skriva nÄgon pÄ nÀsan om hur man blir en bÀttre förÀlder.

– Jag bara pekar pĂ„ möjligheterna. För mig Ă€r det viktigaste att vara tillgĂ€nglig, lyssna och lĂ„ta barnen sjĂ€lva styra sitt lekande.

SjÀlv hade Mattias Ribbing fyllt 28 innan han pÄ allvar började trÀna upp sin förestÀllningsförmÄga och dÀrefter deltog i en rada minnestÀvlingar. Tre gÄnger har han blivit svensk minnesmÀstare och kan Àven titulera sig Grandmaster of Memory - en internationell stormÀstartitel.

I sin förra bok, "Fatta matte" tog han tillsammans med en matematiker fram de roligaste sÀtten att lÀra sig matte. Numera förelÀser han pÄ regelbunden basis för lÀrare och andra utbildare. Han har haft uppdrag i bÄde Los Angeles och Chicago och var 2016 inbjuden till Harvard Business school för att dela med sig av sina fÀrdigheter i att förestÀlla sig och minnas.

[fakta nr="1"]

Mattias Ribbing

Är: Utbildare, föredragshĂ„llare, författare.

Bor: Kloster, Södra Dalarna.

FrÄn: Eskilstuna.

Familj; Fru Christine, barnen Malkolm och Jonatan.

BÀsta minne: De kvÀllar mina pojkar Àr pÄ bra humör och ger varandra en stor kram innan de gÄr och lÀgger sig.

VÀrsta minne: NÀr Malkolm var nyfödd och skrek varje natt. Det enda som hjÀlpte var att göra djupa squats med Malkolm i sele. De minnena Àr som i ett töcken. Men benmusklerna blev starka...

Aktuell: Med "Smart förÀldraskap - stÀrk ditt barns lÀrande, fokus och kreativitet." (Forum)

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!