22-årig kvinna ringde efter hjälp

Vid lunchtid på tisdagen ringde en kvinna till polisen och bad om hjälp. Det var bråk i den lägenhet hon bodde i. Kvinnans sambo greps och anhölls senare under dagen, misstänkt för misshandel.

Övrigt2018-02-23 14:30

Klockan var 11.30 på tisdagen när larmsamtalet kom till polisens kännedom. Polisen gav sig genast ut till bostadsområdet och delade upp sig så att man pratade med mannen och kvinnan enskilt. Kvinnan berättade då att hon hade fått ett knytnävsslag och därefter en örfil av mannen. Dessutom hade han hållit mycket hårt i hennes ena arm.

Polisen grep kvinnans sambo, en 27-åring, han förhördes i polishuset men nekade till att ha gjort något brottsligt. Mannen anhölls strax efter klockan 15.30 på tisdagen misstänkt för både misshandel och ringa narkotikabrott eftersom polisen misstänker att han var påverkad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!