62-åring var generös – då blev han attackerad av gäng

Någon av killarna i gänget tiggde pengar. 62-åringen som hade råkat stöta på dem ville vara hjälpsam, plockade upp plånboken och gav dem en sedel. Strax efteråt hade några av dem slitit till sig mannens plånbok och rusat iväg.

Övrigt2018-01-10 09:35

Klockan var en kvart före 20 på tisdagskvällen när händelsen som rubriceras som grov stöld, ägde rum på skolgården vid Careliigatan i Eskilstuna.

Benny Ljungkvist hos Eskilstunapolisen som har fått ärendet på sitt bord, berättar att mannen, en 62-årig Eskilstunabo blev kontaktad av gänget som bestod av fem, sex killar, på skolgården som ligger vid Careliigatan strax intill polishuset.

62-åringen ville vara generös, berättar Benny Ljungkvist. Men det skulle straffa sig. Så fort 62-åringen hade gett bort en sedel, ryckte någon av killarna i gänget plånboken ur hans hand varpå allihop försvann.

‒De sprang mot Västermarksgatan, mot järnvägen, berättar Benny Ljungkvist.

Polisen som hade larmats om händelsen begav sig till centralstationen och lyckades få syn på tre personer vars signalement stämde med det som 62-åringen hade lämnat. En lyckades smita från polispatrullerna, medan två kunde gripas. En av dem hade mannens plånbok med tillhörande kort, i en ryggsäck.

De två som greps, två 19-åringar, har anhållits och polisens utredning fortsätter nu och man hoppas kunna få tag i också de andra personerna som befann sig i gänget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om