Åker/Strängnäs var det bättre laget på isen från första nedsläpp till att slutsignalen ljöd. Hemmalaget backade hem och gick bara på anfall vid enstaka tillfällen. Detta gjorde att Åker/Strängnäs fick mycket tid i offensiv zon, något som kan vara klurigt.
— Det är ganska svårt att vara så pass mycket bättre, det är viktigt att vara rejäl i alla lägen och inte underskatta motståndet och slarva. Behåller vi enkelheten kan vi göra många mål när de backar hem, säger Ahlström som var extra nöjd med Dick Liljas 2–0-mål i power play.
Christofer Blid saknades på grund av att han var bortrest med jobbet. I poängmaskinens frånvaro var det många andra som klev fram.
— Roligt att det var många olika målskyttar, säger Ahlström som vill även vill berömma målvakten Jesper Krigholm.
Mål, Å/S: Dick Lilja 2, Joakim Ramsten 2, Viktor Koskinen, Niklas Jönsson, Sebastian Hård, Mats Hjort.