"AIK:are" snodde tv i hotellobby i Eskilstuna

En tv i en hotellobby i Eskilstuna försvann plötsligt. När personalen upptäckte att den var borta kontrollerades övervakningsfilmen och försvinnandet fick sin förklaring.

OBS: Bilderna är tagna i andra sammanhang.

OBS: Bilderna är tagna i andra sammanhang.

Foto: Fotograf saknas!

Övrigt2018-11-23 19:30

Det var i torsdags morse som personal på ett hotell i Eskilstuna upptäckte att en tv saknades i lobbyn. Man bestämde sig för att kontrollera lobbyns övervakningskamera för att se om försvinnandet fanns på film, och det visade sig vara så.

På filmen kunde man se hur en man gick in genom entrén och stal tv:n, för att sedan försvinna igen. Detta skedde mellan 23.10 och 23.15 i onsdags kväll.

Polisen i Eskilstuna uppger att mannen enligt bilderna är någonstans mellan 30 och 45 år gammal och att han vid tillfället bar en blå jacka. Han hade även en svart mössa på sig, där idrottsföreningen AIK:s klubbemblem tydligt framträdde på filmen.

Enligt Benny Ljungkvist på Eskilstunapolisen har man förhoppningar om att kunna identifiera tjuven. Han vill dock inte sluta sig till att det rör sig om en AIK:are, utan säger att polisen kommer att jobba brett och förutsättningslöst.

– Han kan mycket väl vara djurgårdare eller hammarbyare, spekulerar Benny Ljungkvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!