Redan innan vattensabotaget mot Statt den 6 december 2008 hade det kommit signaler om att andra i branschen inte såg med blida ögon på Statts framgångar med sin nattklubb.
Irja Bäckström, vd för Statt, berättar i förhör att när de skulle dra igång nattklubben cirkulerade rykten om att de skulle passa sig, annars kunde det gå illa.
Lördagsnöjet blev en succé och snacket på stan fortsatte. Enligt en Stattanställd fick han flera gånger höra att det gick för bra och att de nog skulle få ångra det. Men det var inte fråga om hot, understryker han i förhöret, utan en reflektion som kom från alla möjliga håll.
Flera anmälningar
Han berättar vidare att Eskilstunas krogvärld beskrivs som en ”Chicago-håla” på andra håll i landet, och att det är ”High Chaparall” här.
Av förhören med Bäckström framgår att en annan krog under hösten gjorde flera anmälningar mot Statt. Det gällde bland annat anklagelser om att Statt skulle ha affischerat fel, stoppat pengar i papperskorgen och sålt helrör. Även kommunen involverades i konflikten och en tjänsteman säger i förhör att de försökte medla mellan krogarna.
Bråken handlade just om affischering, skyltning och en ljustross som Statt satt upp utan tillstånd. Statt plockade ner ljustrossen, och den andra krogen lovade då att ta bort saker som de hade satt upp. Så småningom fick dock Statt tillstånd att sätta upp ljustrossen.
Vid ett tillfälle ska en polisanmälan ha gjorts om att någon tog tag i en Statt-anställd och sa att han skulle passa sig när han satte upp affischer på stan. Situationen upplevdes hotfull.
Försökte medla
Det var inte bara kommunen som försökte medla mellan de båda krogarna. Även en känd nöjesprofil i stan ska ha haft den rollen, enligt ett förhör.
I utredningen framförs också uppgifter om omfattande spritförsäljning till flera krogar i Eskilstuna. En 38-årig man berättar i förhör hur han och den för branden misstänkte 29-åringen sålde sprit till ett antal olika krogar. Han namnger även vilka kontaktpersoner han själv haft på respektive krog.
Svartsprit i nya flaskor
Ett annat vittne beskriver hur svartsprit till krogar systematiskt hälls över i andra flaskor.
29-åringen har tidigare förnekat via sin advokat att han skulle ha sålt sprit till någon krog i Eskilstuna.
Vilken betydelse polis och åklagare tillmäter eventuell spritförsäljning i Stattmålet är osäkert. Rättegången mot 29-åringen, som misstänks för grov mordbrand, inleds om en vecka.