Avantgardet gör personliga och självutlämnande låtar om utanförskap, missbruk och vägen till nykterhet. Bandets frontfigur, Rasmus Arvidsson, har sagt att han ser det som musikens och populärkulturens ansvar att prata om dessa frågor.
Enligt Rasmus Arvidsson står Avantgardet för en motståndsrörelse mot kommersialisering och den streaminghets som råder inom populärmusiken. Både lyssnare och kritiker älskar det, liksom bandets hängivna livepublik. Konserterna slutar oftast med allsång och lysande recensioner.
På drygt två år har Avantgardet hunnit släppa tre album och genom att turnera flitigt skapat sig ett rykte som ett riktigt bra liveband. I höstas kom kritikerrosade "Alla känner apan" som följdes upp med en framgångsrik turné.
Nu gör Avantgardet fler spelningar, däribland alltså en på K100 i kulturhuset Royal i Eskilstuna.
– Vi visste att de nya låtarna skulle funka väldigt bra live tillsammans med vår publik men att det skulle bli sånt här gensvar hade vi aldrig vågat drömma om. Och det kommer bara bli ännu finare och roligare att ge sig ut nu när skivan har fått snurra lite extra, säger sångaren Rasmus Arvidsson i ett pressmeddelande