Deckarbiblioteket firar 25 i Göteborg

Svenska deckarbiblioteket firar just nu sitt 25-årsjubileum med ett eget digert program på bok- och biblioteksmässan i Göteborg.

Övrigt2014-09-26 06:00

– Ja vi gör en storsatsning på mässan i år och har fått tillgång till en bra scen där vi kommer att intervjua en rad författare både fredag och söndag, berättar Eskilstunas bibliotekschef Karin Zetterberg.

Idag ska hon själv fråga ut Ritta Jacobsson, författare som två gånger tilldelats Svenska Deckarakademins pris Spårhunden för bästa barn- och ungdomsdeckare. På plats finns ytterligare en hel rad bibliotekarier, monterbyggare och fixare från Eskilstuna stadsbibliotek som tillsammans arbetar med deckarbibliotekets program på mässan.

Under fredagen ligger fokus på unga läsare och författare som Mats Wänblad, Pia Hagmar och Mårten Sandén intervjuas. Dessutom delas årets version av Spårhunden ut.

På söndag är det vuxendeckarnas tur. Jens Lapidus, Viveca Sten, Camilla Grebe och Paul Leander Engström intervjuas av Eskilstunabibliotekarier. Dessutom bjuds besökarna in till en quiz med deckartema. Totalt är 12 personer från Eskilstuna på plats i Göteborg.

Firandet fortsätter hemma i Eskilstuna under hösten.

– I samband med lovet vecka 44 kommer Lilla deckarbiblioteket se till att jubileet märks av för alla skollovslediga barn.

Vecka 47, 17-22 november, är det sedan dags för vuxendeckarvecka.

– Då kommer Lotta Olsson från Dagens Nyheter till Eskilstuna för att prata deckare. Vi får också besök av författaren Karin Wahlberg. Dessutom ska vi uppmärksamma att det är 100 år sedan Stieg Trenter och Maria Lang föddes.

Som avslutning på deckarveckan avslöjar Svenska deckarakademin vem som blir 2014 års bästa kriminalroman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om