Motorförarnas helnykterhetsförbund, MHF, stod under onsdagen på torget vid Norra Kungsgatan och visade upp en automatisk nykterhetskontroll. Alkobommar med automatiska nykterhetskontroller fanns under en testperiod förra året i Värtahamnen i Stockholm. Projektet var ett samarbete mellan bland andra, Polisen, Trafikverket, Tullverket och MHF.
MHF har länge drivit frågorna om alkolås och nu automatiska nykterhetskontroller. Regeringen avsätter nu 78 miljoner kronor till att sätta upp alkobommar i hamnar dit lastbilar och bilar kommer med färja.
– Vi har haft regeringen med oss hela tiden, motståndet har kommit utifrån. Det har varit ett visst motstånd från färjebolagen, sa Sten Fahlén, regionordförande, MHF i Mälardalen.
MHF fanns på onsdagen på plats i Flen för att upplysa människor om automatiska nykterhetskontroller.
– Vi vill skapa opinion. Det är ju ändå så att folket fortfarande styr politikerna och särskilt i år när det är valår, sa Sten Fahlén.
En av dem som kom förbi och pratade med MHF var Ari Salo.
– Jag tycker att det är jättebra med sådana här nykterhetskontroller. Jag jobbade i Tyskland i fem-sex år och såg mycket rattfylleri, särskilt lastbilschaufförer som körde onyktra, sa Ari Salo.
Han skulle gärna se en etablering av automatiska nykterhetskontroller.
– Det här skulle inte bara vara för färjorna utan kontrollerna skulle finnas lite överallt. Jag har tidigare jobbat i byggbranschen och där finns det företag som har kommit långt med att införa alkolås i kranbilar. Nu jobbar jag på Flens kommun och där är det alkolås i kommunens bilar, sa Ari Salo.