Enligt åklagaren ska mannen ha stulit ett jaktvapen från en bil på Storgatan i Valla den 30 januari. Trots att ingen person ska ha bevittnat stölden, gjordes det i samband med händelsen iakttagelser av en misstänkt bil, som senare ledde till ett gripande i Hälleforsnäs.
– Utifrån uppgifter om en bil och färg på bilen så stoppade man ett fordon i Hälleforsnäs och i den fanns det jaktvapnet, säger åklagare Klas Engdahl, som begärde att mannen skulle häktas på sannolika skäl misstänkt för grovt vapenbrott.
Som skäl för häktning anger åklagaren att det finns risk för att mannen fortsätter sin brottsliga verksamhet. Det föreligger även en presumtion om häktning, eftersom mannen är på sannolika skäl misstänkt för ett brott som kan ge ett fängelsestraff på minst två år.
Domstolen har gått på åklagarens linje och fattat beslut om häktning fram till den 15 februari, då åklagaren måste väcka åtal eller begära om häktningsförlängning.
– Det är två veckors åtalstid och den tiden kommer att behövas, säger Klas Engdahl.
Mannen är även misstänkt för bötesbrott.
– Men det är inga brott han är häktad för, säger Klas Engdahl.
Tidningen har sökt den misstänkta mannens försvarare för en kommentar.