Ingen kan säga hur ofta polisen öppnat broarna

Uppgiften om att Uppsalapolisen öppnat Hjulstabron flera gånger går inte att få bekräftad.
– På måndag ska den misstänkte höras då kanske det klarnar, säger chefsåklagare Håkans Roswall som leder internutredningen.

Övrigt2013-05-31 15:19

När SVT avslöjade att polisen i Uppsala öppnat Hjulstabron för att stoppa flyende bilar flera gånger reagerade många starkt. Flera före detta polisanställda har hört av sig till Eskilstuna-Kuriren och berättat att metoden brukar användas både vid Hjulstabron och Kvicksundsbron.

Men ingen kan säga när det skett. Uppgifterna från Sörmland och västmanland är lika vaga som de internutredarna fått från Uppsala.

– Man säger att man har hört talas om det. Inte mer. På måndag ska den misstänkte höras och det är möjligt att han kan komma med förtydligande uppgifter. Till exempel om den lapp med nummer till brovakten som ska ha suttit i polisens ledningscentral, säger Håkan Roswall.

Enligt trafikverkets presstjänst bör det finnas exakta uppgifter om när broöppning beställts av polisen. Brovakterna för dagbok över varje öppning. Anteckningarna förvaras hos Svevia, som vägrar lämna ut uppgifterna.

– Vi har fattat det beslutet av hänsyn till våra medarbetare. De har blivit hotade i samband med händelserna på Hjulstabron, säger Svevias kommunikationschef Charlotte Sandström.

Dagboksbladen ingår heller inte i utredningen, enligt Håkan Roswall.

– Jag kan inte avsätta en utredare på att gå igenom alla dagboksblad. Sådana resurser har man inte i en internutredning, säger han.

Frågan kan ha betydelse i skuldfrågan för den polisman som nu misstänks för tjänstefel. Om broöppnandet varit praxis kan polismannen frias, enligt flera jurister.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om