Jenny frÄn Mariefred i handikapplandslaget

Jenny Christensson har aldrig lÄtit reumatismen stoppa henne, utan tÀvlat i vanliga dressyrklasser med vapendragaren Amphyr LH. Nu vill hon prova att rida med samma förutsÀttningar som konkurrenterna och i helgen kommer ekipaget till start i dressyr-SM för funktionshindrade.

Övrigt2009-06-11 15:19

Sedan tio Ärs Älder har Jenny Christensson frÄn Mariefred tÀvlat i dressyr.

För femton Är sedan fick hon diagnosen reumatism men har aldrig lÄtit sjukdomen stoppa henne frÄn att göra det hon vill. SmÀrtan sitter frÀmst i hÀnderna och hon har svÄrt att hÄlla i tygeln med högerhanden. Nu vill hon prova hur det Àr att tÀvla mot andra funktionshindrade, dÄ hon slipper rida pÄ kandar, det vill sÀga hÄlla i tvÄ tyglar.

– Man mĂ„ste ju prova. Det kan vara kul att mĂ€ta sig mot ryttare som ocksĂ„ har ont nĂ„gonstans och vara med bland toppen, sĂ€ger Jenny.

Med i landslaget

I slutet av april klassificerades Jenny som funktionshindrad av den lÀgsta graden, fyra. Och för tre veckor sedan Äkte hon till Strömsholm för att mönstra för Agneta Aronsson, förbundskapten för handikapplandslaget i dressyr.

– De var jĂ€ttehemliga, jag fick inte alls veta hur det gĂ„tt. Men nĂ„gon dag senare ringde de och berĂ€ttade att jag kommit med i landslaget.

Men först krÀvdes en internationell klassificering, sÄ helgen efter Äkte hon till Köpenhamn dÀr det internationella ridsportförbundet ocksÄ bedömde Jenny som funktionshindrad. SÄ nu Àr hon nominerad till EM i Norge i augusti, som reserv, dÄ de första nomineringarna redan var gjorda.

– Det kommer i sĂ„ fall vara det största jag gjort. Men först Ă€r det SM i helgen, och dĂ„ Ă€r det lite upp till bevis. DĂ„ möter jag andra EM-nominerade.

SM för funktionshindrade avgörs i Göteborg, och dĂ€r tĂ€vlar Jenny och ”Fyran” i medelsvĂ„r B, utan byten i sprĂ„nget. Men hon betygar att hon kommer att fortsĂ€tta tĂ€vla Ă€ven som frisk.

Vill vara förebild

– Vi strĂ€var efter att bli sĂ„ duktiga som möjligt, det hĂ€r Ă€r bara en bonus. Jag kan bli skittrött och behöva sova i tre dagar, men jag Ă€r ingen gnĂ€llig mĂ€nniska, det Ă€r bara att köra pĂ„. Jag hoppas att jag kan vara en bra förebild för andra som blir sjuka.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om