Jubileumskalaset har börjat i Torshälla

Jubileumskalaset i Torshälla rivstartade på tisdagen med välbesökt cirkus.

Ronya Blomqvist från Ärla deltog i cirkusens hästhoppning.

Ronya Blomqvist från Ärla deltog i cirkusens hästhoppning.

Foto:

Övrigt2017-07-25 14:55

Östra torget var välfyllt av engagerade barn och vuxna när Jubileumsårets delmoment Jubileumskalaset inleddes.

Under veckan ska ett flertal föreningar, artister och underhållare förgylla vardagen i 700-årsjubilerande Torshälla. Östra torget och Krusgårdsparken vid Torshälla hamn är skådeplatser för de största eventen under "kalaset" som pågår fram till och med söndag.

Duon Ola & Stefan, Ola Lager och Stefan Apelqvist, är scenveteraner från Östergötland och de vet hur man underhåller barn. Tillsammans med uppskattningsvis ett 30-tal unga byggde de ett, för fantasilösa osynligt, tält som de under en timme fyllde med sång, musik, liv och artister. Där syntes bland annat lindansare, clowner och elefanter.

Här är hela programmet för Torshällas 700-årsjubileum.

Onsdagens kalasprogram

11-15 Sommar på Östra torget – Torshälla och medeltiden. "Handelshuset Tre Ekar” visar medeltida hantverk och tidstypiska kläder. Prova på hantverk.

12 Duon Linnskog och Sandevärn sjunger och spelar.

13 Invigning av utställning om Husberget, Brogatan 13.

11-15 "Ebelingmuseet flyttar ut" i Holmbergsparken. Konstverkstad för alla åldrar.

11-15 Sommarcafé vid Torshälla kyrka. 11.20 Besök i kyrktornet, 12.30 guidad tur i kyrkan

13-16 Aktiviteter och café i gamla Torshälla. Öppet i Bergströmska gården med flera.

14 Historisk vandring. Samling på Rådhustorget. Kostnadsfri vandring runt i Torshälla med stopp vid historiska byggnader och platser.

17.30 Pärlplattetavla föreställande Torshälla kyrka är klar. Vernissage och mingel i samband med kvällsmässan i kyrkan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om