Kriminalvården stoppar morddömde Mohammad Rajabis krav – här ska han avtjäna straffet

Mohammad Rajabi, dömd för mordet på Johanna Möllers pappa och mordförsök på hennes mamma, vill avtjäna sitt 14-åriga fängelsestraff på Salbergaanstalten, i Sala. Det får han inte.

Här på Tidaholmsanstalten ska Mohammad Rajabi vistas de kommande åren.

Här på Tidaholmsanstalten ska Mohammad Rajabi vistas de kommande åren.

Foto: TT/Kriminalvården

Övrigt2018-05-02 14:59

Mohammad Rajabi önskade komma till Salberga där han också ville studera svenska och engelska. Kriminalvården väljer dock att placera Rajabi på Tidaholmsanstalten. Det är en anstalt i Västergötland med högsta säkerhetsklass, knappt 200 intagna och nästan lika många anställda.

Riksmottagningen, den del av Kriminalvården som utrett Mohammad Rajabi inför verkställigheten, anser att risken för han ska rymma eller fritas är medelhög. Risken för att han använder sig av hot eller våld och gör sig skyldig till allvarlig misskötsamhet bedöms som hög. Enligt utredningen kan det även finnas en hotbild mot Rajabi.

Tidaholmsanstalten har olika yrkes- och vuxenutbildningar samt monterings- och förpackningsarbeten. På området finns bland annat en aktivitetshall, träningslokal med tillgång till bastu, bibliotek och studiecirklar.

På anstalten gäller sysselsättningsplikt fem dagar i veckan. Det innebär att Mohammad Rajabi och de andra måste arbeta, studera eller medverka i ett behandlingsprogram. Ersättningen är 13 kronor per timme.

Mohammad Rajabi ska utvisas efter avtjänat straff och villkorlig frigivning kan ske tidigast den 27 december 2025.

Så får Rajabi det i fängelset

* På fritiden (då man inte arbetar, studerar eller går i behandling) finns möjlighet att lyssna på radio, se på tv och läsa dagstidningar. Det finns ett gym där man tillåts motionera en eller ett par gånger i veckan. Det går även att låna böcker från bokvagn eller bibliotek.

* En dag i veckan är anstaltens kiosk öppen. Där säljs bland annat tidningar, cigaretter och godis.

* De intagna har rätt att vistas på anstaltens promenadgård minst en timme varje dag.

* Varje dag serveras lagad mat.

* Kriminalvården håller med kläder, skor, sängkläder, handdukar och hygienartiklar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om