Kvinna hittade knarkgömma i skogsparti i Slagsta – med narkotikaklassade läkemedelskapslar

En knarkgömma upptäcktes i Eskilstuna i fredags. Knarket finns nu i beslag hos polisen, som dock inte ser några möjligheter att knyta det till någon person.– Vi har inget att gå på, säger Lennart Vestergren på Eskilstunapolisen.

En kvinna hittade en knarkgömma i ett skogsparti i Slagsta, Eskilstuna.

En kvinna hittade en knarkgömma i ett skogsparti i Slagsta, Eskilstuna.

Foto:

Övrigt2019-01-09 11:32

Det var i fredags som en kvinna tog kontakt med polisen, efter att ha upptäckt knarkgömman i ett skogsparti i Slagsta. Enligt Lennart Vestergren rör det sig om ett 100-tal narkotikaklassade läkemedelskapslar, troligen Tramadol.

Kapslarna togs i beslag av polisen, men Lennart Vestergren menar att det i det närmaste är omöjligt att utreda vem de tillhör.

– Vi har inget att gå på, så förmodligen kommer vi bara förstöra dem (kapslarna), säger han.

Att personer som på ett eller annat sätt sysslar med narkotika gömmer knark händer då och då, enligt Vestergren. Många föredrar det framför att ha narkotika på sig eller i hemmet.

– Det är inte helt ovanligt att man hittar narkotika så här, eller i exempelvis trappuppgångar, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!