Det var vid 21-tiden på onsdagen som flera personer gjorde polismannen uppmärksam på att en man och en kvinna på kroggatan Nybrogatan i centrum verkade osams om någonting. Polismannen tog sig dit, lagom för att se mannen slå kvinnan i magen.
– Polismannen ingrep på en gång, och avstyrde fler slag, berättar Benny Ljungkvist på Eskilstunapolisen.
Mannen i 45-årsåldern greps omgående och fördes till polishuset. Eftersom han var ganska berusad dröjde det till tidiga morgonen innan han kunde förhöras, och då förnekade han brott.
Enligt Benny Ljungkvist valde jouråklagare då att anhålla mannen, för att i lugn och ro kunna höra även hans sambo, som är i 50-årsåldern.
– Hon var ännu inte hörd då, och man bedömde att det fanns fara i bevishänseende om mannen skulle släppas, berättar Benny Ljungkvist.
Den misstänkte mannen satt fortfarande anhållen under torsdagseftermiddagen, misstänkt för misshandel.