Över 100 nya lĂ€genheter planeras i centrala Flen

Över hundra nya lĂ€genheter, det Ă€r vad Rolf Lydahl och Sofielunds Fastigheter vill bygga mitt i Flen. Detta pĂ„ tomtmark som Peab tidigare har Ă€gt lĂ€nge utan att bygga pĂ„.

Arkitekternas gestaltning över hur byggnationen i kvarteret Degeln kan se ut.

Arkitekternas gestaltning över hur byggnationen i kvarteret Degeln kan se ut.

Foto: Tyréns. Sofieleunds Fastigheter och

Övrigt2018-04-11 06:05

Tidningen berÀttade nyligen att Sofielunds fastigheter har tecknat markanvisningsavtal med Flens kommun för att kunna bygga hyreslÀgenheter pÄ de obebyggda tomterna vid Runda banken. Men Sofielunds Fastigheter Àr inte det första bolaget som har haft planer pÄ att bygga pÄ tomterna i kvarteret Degeln i centrala Flen.

År 2006 hade Peab stora planer pĂ„ att bygga bostadsrĂ€tter pĂ„ platsen vid Södra Kungsgatan. Men redan 2008 lade företaget planerna pĂ„ is eftersom intresset för att köpa lĂ€genheterna var för lĂ„gt.

Sedan dess har Flens kommun köpt tomterna av Peab och nu alltsÄ tecknat avtal med Sofielunds Fastigheter, dÀr företagets vd och Àgare Rolf Lydahl inte Àr rÀdd för tomma lÀgenheter.

‒Peab ville göra bostadsrĂ€tter och ville sĂ€lja lĂ€genheterna innan byggstart men det fungerar inte sĂ„ i Flen. Man mĂ„ste kunna presentera projektet klart innan folk tar stĂ€llning, sĂ€ger han.

Rolf Lydahl menar att han nu har sett att det finns behov av fler lÀgenheter i Flen och att det gÄr att ta ut vad han kallar affÀrsmÀssigt acceptabla hyror. Detta efter att Sofielunds Fastigheter för nÄgra Är sedan byggde om en gammal fastighet pÄ HultvÀgen i Flen till ett modernt trygghetsboende. DÀr var alla lÀgenheter uthyrda inom ett halvÄr.

‒Vi har ocksĂ„ en fördel som lokal aktör att vi kan acceptera en lĂ€gre avkastning Ă€n Peab. Marknaden har nu ocksĂ„ kommit i kapp.

Tidigare har det i Flens kommun funnits mÄnga lediga lÀgenheter och hyrorna har varit lÄga jÀmfört med andra kommuner.

‒Trenden har vĂ€nt för att det inte har byggts mycket lĂ€genheter. Det har i stĂ€llet rivits flerfamiljshus. Invandringen har ocksĂ„ betytt mycket för att fĂ„ lĂ€genheter uthyrda. Vi hyr ut bĂ„de till Migrationsverket och till mĂ€nniskor som har fĂ„tt uppehĂ„llstillstĂ„nd.

NÀsta steg Àr att Sofielunds Fastigheter ska teckna ett köpeavtal med Flens kommun vid halvÄrsskiftet. DÄ ska ocksÄ handlingar för bygglovsansökan presenteras. Sofielund planerar att bygga fem huskroppar med totalt över 100 lÀgenheter pÄ tomterna vid Södra Kungsgatan och Kungsbrogatan. Bygget ska ske i etapper.

Dessutom planeras butikslokaler ut mot gatan. Detta trots att det i Flen under mÄnga Är har varit problem att fÄ de butikslokaler som redan finns uthyrda.

‒MĂ„nga fastigheter i Flen har stĂ€ngda fasader. Om du inte har nĂ„gra butikslokaler kan du inte fĂ„ nĂ„gra butiker.

Sofielund planerar att ha smÄ butikslokaler med öppna fasader pÄ Södra Kungsgatan. Dessa lokaler ska kunna hyras ut sÄvÀl till kontor och föreningar som till affÀrer.

Om Sofielunds tidplan hÄller blir det byggstart om ett Är och inflyttning i de första lÀgenheterna sommaren 2020.

Sofielunds Fastigheter

IngÄr i en företagsgrupp som Àger bostads-, kontors-, butiks- och industrifastigheter i Flens kommun.

Äger och driver Ă€ven Hotel Malmköping samt en jordbruksfastighet.

KĂ€lla: Sofielunds Fastigheter.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om