Planer för Granbacken och Spångagården ställs ut

Planarbetet för att bygga bostäder vid Granbacken i Torshälla ska nu ut på samråd. Det gäller även förslaget till utbyggnad av Spångagården

Foto:

Övrigt2017-07-07 17:07

Byggföretag Ellfolks planer på att bygga småhus vid Granbacken väster om Torshälla centrum har några år på nacken. Till skillnad från det förslag som var ute på samråd redan 2011 har det nya förslaget omarbetats och gäller ett mindre område än tidigare.

Marken ägs av Eskilstuna kommun och består mestadels av åkermark som är skyddad enligt lag. Men kommunens bedömning är att behovet av nya bostäder väger tyngre än intresset att bevara jordbruksmarken. Planområdet är inte tidigare detaljplanelagt men utpekat som utredningsområde för bostäder i översiktsplanen. Några kända fornlämningar finns inte och länsstyrelsen bedömer därför att det inte behöver utföras några arkeologiska utgrävningar.

Den nya bostadsbebyggelsen ska enligt förslaget placeras väster om Årbyvägen och en byggrätt för en förskola planeras med infart från Folkestavägen.

När det gäller Spångagården handlar planförslaget om en utbyggnad i form av två flyglar på den befintliga större huskroppen.

Samrådstiden pågår från 10 juli till 18 augusti. Planerna kan ses på eskilstuna.se men finns också utställda i Värjans foajé samt på Torshälla direkt, Brogatan 13.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!