‒Det börjar bli halt på vägarna, framför allt under viadukter och i svackor. Nu kommer ishalkan och det gäller att ta det lugnt på vägarna, säger Joakim Lindqvist, inre befäl vid Räddsam Mälardalen.
Hittills under kvällen har det inte kommit in några rapporter om allvarligare trafikolyckor till följd av väglaget. Men tidigare under onsdagseftermiddagen välte ett hästsläp vid Råby Rekarne utanför Eskilstuna. Enligt Räddsam Mälardalen orsakades olyckan av halkan.
‒Släpet välte med hästen i. Men hästen klarade sig och fick tas om hand av veterinär, säger Joakim Lindqvist.
Strax före klockan åtta på onsdagskvällen kom ett larm om en trafikolycka på riksväg 56 i Västermo. Enligt de första uppgifterna till räddningstjänsten skulle det ha rört sig om en krock, men enligt Räddsam Mälardalen var det ingen krock utan en bil som hamnat i diket av annan orsak.
‒Där lämnade vi platsen utan åtgärd. Det var inget ärende för oss.
Trafikverket har ännu inte gått ut med några halkvarningar för Sörmlands del. Enligt Trafikverket är vägbanorna i länet mestadels torra och fuktiga och det väntas ingen större förändring av väglaget under kvällen och natten.
Här tipsar Trafikverket om hur man kör säkert på hala vägar.
‒Det är helt klart dags att sätta på vinterdäcken, säger Joakim Lindqvist på Räddsam Mälardalen.