Stort antal fönster krossade i Torshälla

Ett stort antal fönster har krossats vid Östra torget i Torshälla. Skadegörelsen ska enligt boende i området ha skett natten mellan torsdagen och fredagen i förra veckan.

Torshällabor har hört av sig och är uppgivma över den allr råare händelseutvecklingen i Torshälla. Nyligen har ett stort antal fönster krossats.

Torshällabor har hört av sig och är uppgivma över den allr råare händelseutvecklingen i Torshälla. Nyligen har ett stort antal fönster krossats.

Foto:

Övrigt2018-04-16 07:47

Det råder ingen tvekan om att det skett en omfattande skadegörelse vid Östra torget nyligen. Men nu har en glasfirma varit på plats och gjort tillfälliga reparationer på det stora antalet förstörda fönster.

Flera personer har hört av sig till Eskilstuna-Kuriren och är uppgivna över den allt råare händelseutvecklingen i Torshälla.

‒Vi är många Torshällabor som är uppgivna. Det skräpas ner, slås sönder och det är ungdomar som skriker okvädningsord. Man känner sig inte trygg här, säger en kvinna som kontaktar redaktionen i helgen.

När Eskilstuna-Kuriren är på plats på söndagen pratar vi med en man kvinna som är ute på promenad och strosar förbi. De vill inte heller framträda med namn men säger:

‒Det är så tråkigt att det är såhär hela tiden, att det krossas fönster och så. Nyligen var det en busskur som förstördes. Och vi får ju ingen områdespolis hit som vi skulle behöva och som skulle göra att vi kände oss lite tryggare. Det som händer här nu är väldigt tråkigt och onödigt, säger de.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om