Det var alltså Rebeckalogen som under högtidliga former firade jubileum i Fors kyrka på lördagen och då också passade på att dela ut pengarna till tjejjouren Mejas representanter på plats.
Suada Dani och Sofia Liedberg berättar att gåvan kom som en överraskning och att pengarna både ska användas till utbildning och till systerskap där man gör saker tillsammans.
Vilka är de vanligaste problemen som unga tjejer har i dag?
Suada Dani och Sofia Liedberg berättar att problemen varierar beroende på tjejernas åldrar. Är man tio år kan man ha en viss typ av problem, medan tonåringar och 20- eller 25-åringar kan ha andra.
‒Det är olika problem i olika åldrar. I yngre åldrar kan det vara kroppsidel, utanförskap, pubertetsproblem. Men det kan också vara sådant som sexuella övergrepp, trakasserier och mycket psykisk ohälsa. Man kanske inte orkar med skolan.
Tjejjouren Meja är en ideell förening som arbetar med att stötta och stärka unga tjejer.
‒Just nu söker vi volontärer. De ska vara mellan 19 och 35 år och vi håller grundutbildningar nu i höst. Berätta gärna det, säger Suada Dani.