Postbilen Tjorven får nytt liv av Staffan på Selaön

Det står en äkta Tjorven i ett uthus i Stallarholmen: bilen i glasfiber som betraktas som en flopp inom svensk bilindustri. Tjorven byggdes fram till 1971 för postens brevutbärning, men exemplaren stod mest på verkstäder och skrotade.

Selaön2011-10-26 09:40

Staffan Lännström på Selaön har kommit över ett exklusivt exemplar för 3 000 kronor.

Många får något nostalgiskt i blicken när den gula postbilen Tjorven kommer på tal. Postverket skulle effektivisera brevbärningen under slutet av 1960-talet och sökte efter en lämplig bil att ersätta cyklarna med. Det var svårt att hitta en bra bil men till slut gick ordern till Kalmar Verkstads AB (KVAB) som hade konstruerat en egen bil baserad på DAF 44. Karossen tillverkades av glasfiber och för att snabbt komma in och ut ur bilarna installerades skjutdörrar.

I dag finns cirka 250 bilar av modellen kvar i Sverige men hur många av dem som är i trafik är oklart. Klart är däremot att nyblivna ägaren Staffan Lännström, som fyndade sitt exemplar för 3 000 kronor av Strängnäsbon Eskil Ward, vill göra den körduglig.

- Jag tänker använda den som shoppingbil. Åka till ICA Skeppet och macken med den.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om