I Är har han lagt banan Ät FlodaforshÄllet och ambitionen Àr att hitta vÀgar som alla deltagare ska trivas pÄ, men de har lite olika preferenser.
â Motorcyklisterna trivs pĂ„ kurviga asfalsvĂ€gar, det gör mopedisterna ocksĂ„ men de tycker att det Ă€r Ă€nnu bĂ€ttre om de fĂ„r komma in pĂ„ lite skogsvĂ€gar. Bitvis blir det sĂ„, men i Ă„r fĂ„r nog motorcyklisterna sitt lystmĂ€te pĂ„ vĂ€garna, sĂ€ger Ă ke LagerbĂ€ck frĂ„n Motorcykelhistoriska klubben som arrangerar den Ă„rliga rundan.
Mopedisterna kör en runda pÄ sex mil och motorcyklisterna Äker ytterligare tre. LagerbÀck ser en stark trend kring det förstnÀmnda fordonet. Bland de anmÀlda finns omkring tvÄ tredjedelar moppar.
Efter samlingen i Skebokvarn pÄ morgonen bjuds det pÄ fralla och kaffe innan det Àr dags att spÀnna pÄ sig hjÀlmen. Under sjÀlva rundan möts deltagarna av mer eller mindre kluriga frÄgor.
â Jag brukar alltid fĂ„ lite skĂ€ll för att det Ă€r sĂ„ svĂ„ra frĂ„gor, sĂ€ger LagerbĂ€ck och skrattar.
Efter mÄlgÄng vÀntar lunch och mingel innan det Àr dags för prisutdelning.
LagerbÀck kallar BÄvenrundan för en utflykt snarare Àn ett veteranrally för att undvika "att folk ska associera det med nÄgra blÄdÄrar". Hans ambition Àr att fÄ visa upp hur vackert Sörmland Àr. I Är kommer de bland annat att fÄ beundra Harpsund och Stötta sten.
â Vi har deltagare frĂ„n Stockholm, Köping, Surahammar och till och med frĂ„n Visslanda i SmĂ„land, berĂ€ttar han.